Διαδρομή: Αρχική Σελίδα »

Πρακτικά Ζητήματα στα Δίκτυα και Διαδίκτυα Υπολογιστών

Διδάσκων/ντες:  Μαμάτας Ελευθέριος  |

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο/η φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

• κατανοήσει πως σχεδιάζουμε και παραμετροποιούμε δίκτυα, ώστε να επιτύχουμε  την  επιθυμητή  απόδοση  σταθμίζοντας  ζητήματα λειτουργικότητας και επιθυμητής συμπεριφοράς, όπως π.χ. βελτίωση της κατανάλωσης ενέργειας σε δικτυακές συσκευές με περιορισμούς στην τροφοδοσία
  • γνωρίσει σύγχρονα εργαλεία και μηχανισμούς διαχείρισης δικτύων που ρυθμίζουν και παρακολουθούν την απόδοση τους
  • έρθει σε επαφή με νέες εξελίξεις στα δίκτυα υπολογιστών στην πράξη, όπως τα δίκτυα που ορίζονται μέσω λογισμικού (Software-Defined Networks), τις εικονικές δικτυακές λειτουργίες (Network Functions Virtualization), τις ελαφρές τεχνολογίες εικονικοποίησης (lightweight clouds), το Διαδίκτυο των Πραγμάτων (Internet of Things) κ.α.
  • εξοικειωθεί  με  τη  χρήση  εφαρμογών  προσομοίωσης  / εξομοίωσης αλλά και με την υλοποίηση πραγματικών πειραμάτων, προκειμένου να μελετά ζητήματα απόδοσης και εύρυθμης λειτουργίας τους

Εφαρμογή της γνώσης στην πράξη, προσομοίωση δικτύων / διαδικτύων και πραγματικά πειράματα.

Προαπαιτήσεις:

Βασικές γνώσεις δικτύων: Αρχιτεκτονική του Διαδικτύου, Δίκτυα TCP/IP, Τοπικά Δίκτυα, Δίκτυα Ευρείας Ζώνης.

Το  μάθημα  πραγματεύεται  πρακτικά  θέματα  δικτύωσης  υπολογιστικών συστημάτων περιλαμβάνοντας στοιχεία από το επίπεδο τοπικού δικτύου μέχρι αυτό των γεωγραφικά εκτεταμένων διαδικτύων. Συγκεκριμένα δίνει έμφαση στη   μελέτη   μετρικών   απόδοσης  δικτύων   υπολογιστών,   πρωτοκόλλων επικοινωνίας, αλγορίθμων δρομολόγησης, μοντέλων διαχείρισης ουρών, θεμάτων αξιοπιστίας διαφορετικών επιπέδων δικτύου και ελέγχου ροής/συμφόρησης.  Στα  πλαίσια  των  εργαστηριακών  μαθημάτων,  ο φοιτητής θα γνωρίσει τη χρήση εργαλείων προσομοίωσης και εξομοίωσης δικτύων προκειμένου να μελετήσει τη συμπεριφορά δικτύων σε διαφορετικά σενάρια επικοινωνίας. Τέλος, θα εξοικειωθεί με την υλοποίηση πραγματικών πειραμάτων με τη χρήση τις πλατφόρμας Emulab.

Βασίλειος Τσαουσίδης, Ελευθέριος Μαμάτας, Ιωάννης Ψαρράς, Ευστράτιος

Κοσμίδης, Στυλιανός Δημητρίου, «Εργαστηριακά μαθήματα στα δίκτυα και διαδίκτυα υπολογιστών», Κλειδάριθμος, 2010

Larry L. Peterson, Bruce S. Davie, «Δίκτυα Υπολογιστών - Μια Προσέγγιση από τη Σκοπιά των Συστημάτων», Κλειδάριθμος, 2009

Βασίλειος Τσαουσίδης, «Διαδικτυακά Πρωτόκολλα», Κλειδάριθμος, 2004