Διαδρομή: Αρχική Σελίδα »

Στατιστική Ανάλυση Δεδομένων

Στόχος είναι ο φοιτητής να είναι σε θέση να πάρει αποφάσεις αναλύοντας με δόκιμο τρόπο στατιστικά στοιχεία με το ελεύθερο λογισμικό R. Με παραδείγματα, εισάγεται σε βασικές μεθόδους, όπως στατιστικοί έλεγχοι, ανάλυση παλινδρόμησης (γραμμική και μη-γραμμική), προβλέψεις, ανάλυση πολυμεταβλητών δεδομένων (ταξινόμηση-συσταδοποίηση).

Να υλοποιούν τις μεθόδους με την R. Να ερμηνεύουν τα αποτελέσματα. Να παρουσιάζουν γραπτά τα αποτελέσματα.

Προαπαιτήσεις:

Δίχως να είναι απαραίτητο, θα βοηθούσε ένα πρώτο εισαγωγικό μάθημα στατιστικής, εξόρυξης δεδομένων ή κάτι παρόμοιο. Σημαντικό είναι να υπάρχει άνεση στη χρήση ανάλογων λογισμικών, ώστε το μάθημα να επικεντρώνεται στις έννοιες και μεθόδους της στατιστικής ανάλυσης.

Στατιστικά δεδομένα (εισαγωγή στην R, καταχώρηση συνοπτική παρουσίαση και διερευνητική ανάλυση δεδομένων)

Εργασία 1: μελέτη περίπτωσης

Έλεγχοι υποθέσεων (κανονική κατανομή, πληθυσμός-δείγμα, σημειακή εκτίμηση, έλεγχοι και διαστήματα εμπιστοσύνης για μέσους, αναλογίες, διακυμάνσεις, ANOVA, χ2-έλεγχοι)

Μέθοδοι δειγματοληψίας, (βασικές μέθοδοι)