Υλικοτεχνική Υποδομή

1. Διδακτικά εργαστήρια του Τμήματος

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής διαθέτει 4 διδακτικά εργαστήρια H/Y.
Τα εργαστήρια χρησιμοποιούνται για τις διδακτικές ανάγκες τόσο του προπτυχιακού
όσο και του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών (κατά τις απογευματινές ώρες).
Η χρήση των εργαστηρίων είναι ελεύθερη για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές
και υποψήφιους διδάκτορες του τμήματος κατά τις ώρες που δεν γίνονται διαλέξεις μαθημάτων.

Τα διδακτικά εργαστήρια λειτουργούν καθημερινά από τις 8:00 μέχρι τις 22:00.
Την περίοδο των εξετάσεων το πρόγραμμα λειτουργίας τους τροποποιείται κατά περίπτωση.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υπολογιστικών συστημάτων ανά εργαστήριο είναι τα παρακάτω:

1. Διδακτικό Εργαστήριο ΤΕΠ 2ου ορόφου (αίθ.234 - 235)
  • 36 κεντρικές μονάδες HP ProDesk 600 G2 MT (Intel Core i7 6ης γενιάς, RAM 8 GB DDR4, HDD 1 TB)
  • 36 οθόνες HP, TFT 23in HD
  • 1 βιντεοπροβολέας HITACHI PROJECTOR CP-WX3041WN
  1. Διδακτικό Εργαστήριο ΤΕΠ 3ου ορόφου (αίθ.334 - 335)
  • 32 κεντρικές μονάδες Intel Core i7-2600, RAM 8 GB DDR3, HDD 750GB
  • 32 οθόνες LG FLATRON E2351, TFT 23in HD
  • 1 βιντεοπροβολέας HITACHI PROJECTOR CP-WX3041WN
  1. Διδακτικό Εργαστήριο ΤΕΠ 4ου ορόφου (αίθ.434 - 435)
  • 25 κεντρικές μονάδες Dell Optiplex 780 (Intel Dual Core E5800, RAM 4 GB, HDD 320GB)
  • 25 οθόνες Dell P2010H, TFT 20in wide
  • 1 βιντεοπροβολέας Dell 1410x
  • 1 βιντεοπροβολέας Hp Digital VP6321 L1793A
  1. Διδακτικό Εργαστήριο ΤΕΠ 5ου ορόφου (αίθ.533)
  • 12 κεντρικές μονάδες Intel Core i3-530, RAM 4 GB, HDD 320 GB
  • 12 οθόνες Philips 170, LCD 17in
  • 1 βιντεοπροβολέας BenQ MS513

2. Ερευνητικά εργαστήρια του Τμήματος

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής διαθέτει 6 θεσμοθετημένα ερευνητικά εργαστήρια H/Y προς εξυπηρέτηση των ευρύτερων ερευνητικών και εκπαιδευτικών αναγκών του Π.Μ.Σ. και του Τμήματος σε όλα τα επιστημονικά πεδία που καλύπτουν αυτά.

Α/Α Εργαστήρια τμήματος  Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Διευθυντές Εργαστηρίων
Ονομασία Εργαστηρίου/ΦΕΚ
1 Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν (Information Systems & e-Business laboratory - ISeB lab)  Καθηγήτρια Μαρία Βλαχοπούλου
ΦΕΚ 303/2016 τ. Β’
2 Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων Λογιστικής (Accounting Information Systems – AIS lab) Καθηγητής Αθανάσιος Βαζακίδης
ΦΕΚ 303/2016 τ. Β’
3 Εργαστήριο Πολυμέσων, Ασφάλειας και Δικτύωσης (Multimedia, Security and Networking laboratory – MSN lab) Καθηγητής Ιωάννης Μαυρίδης
ΦΕΚ 303/2016 τ. Β’
4 Εργαστήριο Υπολογιστικών Μεθοδολογιών και Επιχειρησιακής Έρευνας (Computational Methodologies and Operations Research CMOR lab) Καθηγητής Νικόλαος Σαμαράς
ΦΕΚ 302/2016 τ. Β’
5 Εργαστήριο Τεχνολογίες Συστημάτων Υπολογιστών και Δικτύων (Computer and Network Systems Technologies – CNST-LAB  Καθηγητής Εμμανουήλ Ρουμελιώτης
ΦΕΚ 302/2016 τ. Β’
6 Εργαστήριο Τεχνολογίας Λογισμικού και Δεδομένων (Software and Data Engineering –SDE) Καθηγητής Γεώργιος Ευαγγελίδης
ΦΕΚ359/2016 τ. Β’

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές, κατόπιν συνεννόησης με τους διδάσκοντες των μαθημάτων τους και με τους επιβλέποντες της διπλωματικής τους εργασίας, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους χώρους και τον εξοπλισμό των ερευνητικών εργαστηρίων.

3. Υποδομές Νέφους

Σε κλιματιζόμενο χώρο, τροφοδοτούμενο από τριφασικό ρεύμα και υποστηριζόμενο από αντίστοιχο σύστημα αδιάλειπτης παροχής ενέργειας (UPS) βρίσκονται τοποθετημένα σε καμπίνα rack τα ακόλουθα υποσυστήματα:

• 6 hosts: 8x Intel  Xeon CPU E5504 @ 2.00GHz, 48 GB RAM, 60 GB HDD
  • 2 hosts: 6core Intel  XEON E5 2620V2 @ 2.1 GHz, 32 GB RAM, 500 GB HDD
  • iSCSI disk: 11x450 GB (~5 TB)
  • Gigabit switch

Οι τεχνολογίες νέφους μπορούν να αξιοποιηθούν σε πολλαπλά επίπεδα, όπως:

• στην υποβοήθηση της διδασκαλίας και της έρευνας αρκετών αντικειμένων που συγκλίνουν ήδη ή στο μέλλον με τις τεχνολογίες νέφους  (π.χ. τεχνολογίες λογισμικού, δικτύων υπολογιστών και επικοινωνιών, big data, data analytics, κοινωνικά δίκτυα, τεχνολογική καινοτομία, λειτουργικά συστήματα κ.α.).
  • στην εξοικείωση των φοιτητών με τις σχετικές τεχνολογίες.
  • στην εύκολη, γρήγορη και οικονομική  λειτουργία εικονικών μηχανών για όλα τα εργαστηριακά μαθήματα του τμήματος.

4. Αμφιθέατρα - Αίθουσες διδασκαλίας

Πέραν των εργαστηρίων του Τμήματος, το Π.Μ.Σ. κάνει χρήση αμφιθεάτρων και αιθουσών διδασκαλίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθώς και της Αίθουσας Συνεδρίων, του Αμφιθεάτρου Τελετών και της Αίθουσας Τηλεκπαίδευσης.

5. Βιβλιοθήκη και λοιπές υπηρεσίες

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές έχουν δικαίωμα χρήσης της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, των ηλεκτρονικών υπηρεσιών της, των ηλεκτρονικών χώρων εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου, καθώς επίσης και των υπολοίπων υπηρεσιών του.

Υλικοτεχνική Υποδομή